Magyarországi magyarok voltunk a Felvidéken...
2008.10.09. 09:51
Dátum 2008. május 25. - 16:23:00
Magyarországi magyarok voltunk a Felvidéken...
Borsiban, a Rákóczi Múzeum igazgatója nevezett bennünket így, rögtön azután, hogy be akartunk jelentkezni nála. Azt mondta, hogy már messziről megismeri az ilyen kedves vendégeket, hiszen látszott rajtunk a megkülönböztetett tisztelet, „ahogy” beléptünk a Rákóczi család restaurálás alatt álló kastélyába!
2008 májusának utolsó előtti hét végéje Monokon, a Kossuth Emlékmúzeumban kezdődött Simon M. Veronikának, az őt kísérő Dedik János, Batsányi-díjas írónak és Enyedi Béla daltulajdonosnak.
Pénteken, Veronika a reneszánsz kiállításának a megnyitóján adta át a 2008-as törökországi Kossuth zarándokútra megfestett öregedő Kossuth portrét, valamint jelképesen Dobóruszka és Monok polgármestere ekkor vette át tőle a felvidéki Dobóruszkára megfestett Dobó István festményt. A két testvér település ötlete volt az, hogy a székesfehérvári Simon M. Veronika, Munkácsy-érmes festőművészt kérik fel e festmény megfestésére.
A Múzeum három termében berendezett tárlat a reneszánsz képek mellett (24 festmény, merített papíron, tussal, páccal) bemutatott még olyan ritkaságokat is, mint az aradi 13 vértanú portréját, akiket saját egyenruhájukban festett meg a művésznő. Valamint további aradi vértanúkat, mint Ormai Norbert, Kazinczy Lajos, Batthyány Lajos, akiket szintén Aradon ítéltek el, csak nem akkor és nem ott végezték ki őket, mint 13 társukat (20 portré pasztell technikával).
Még aznap este nagykaposi szállásukra utazott a kis magyar csapat, ahol egy kellemes vacsora után a hotelben mulatozó helyi társaság miatt elég nehezen jött álom a szemükre!
Szombaton reggel „irány Borsi, a Rákóczi Múzeum”, adta ki a jelszót Dobóruszka polgármestere, Lakatos László. Meghatottan léptünk be az ódon falak közé, hiszen a Simon M. Veronika által a magyarországi Rákóczifalvára festett Rákóczi portré már megadta nekünk az alaphangját ennek a látogatásnak. Ekkor mondta a múzeum igazgatója, Hajdú Jenő elnök úr nekünk a címben feltüntetett jelzős szerkezetet. Az egy órás tárlatvezetés olyan tartalmasra sikerült, hogy arról csak egy másik írásban lehetne kimerítően beszámolni, így mindenkinek azt ajánlom, menjenek el Borsiba, garantálom, az elnök úr velük is kitüntetett tisztelettel fog foglalkozni, mint „magyarországi magyarokkal”…
Dobóruszkán, a katolikus templomban, rövid irodalmi műsort követően, a plébános úr kedves bevezetője után Szepessy Zsolt monoki polgármester és Lakatos László dobóruszkai polgármester leplezték le Simon M. Veronika Dobó István festményét, amely a templomban, Dobó István sírjánál kerül végleges elhelyezésre.
Itt nyugszik az egész Dobó família, és a közeljövőben bekövetkező újratemetés után a felújított Dobó István szarkofág alatt ezután békésen nyugszik majd együtt a Dobó család, hiszen az utókor gondoskodik róluk, Dobó István portréja tekint rájuk a jövőben.
Még megállapodás született a díszebéd közben, ahol 1-1 üveg jó Móri zászlósbort adott át Veronika a helyi vezetőknek, egy nyári kiállítás megrendezéséről, amelyet Nagykaposon rendezhetne be Simon M. Veronika, ahol festmény sorozatait mutatná be a „felvidéki magyaroknak”…
…lejegyezte Enyedi Béla Dipl. Eng.
|