A „Székesfehérvárért Művészkör” a Budavárban
Enyedi Béla 2008.12.09. 16:31
2008. december 08.-án Gróf Esterházy János megemlékezésére gyűlt össze a nagyszámú közönség a Magyar Kultúra Alapítvány Galériájában, a Budavárban, a Szentháromság téren.
A Pozsonyi Magyar Galéria indított útjára egy olyan tárlatot, ami Kárpát-medencei képzőművészek alkotásai segítségével bemutatja Gróf Esterházy János életét, munkásságát. Azt az embert, aki egyedül nem szavazta meg a szlovák parlamentben a zsidótörvényt, akit méltatlanul hurcoltak el szibériai börtönbe. Azért jött ez a tárlat létre, mivel még mindig nincs rehabilitálva Gróf Esterházy János, még mindig nem került fel a történelem tiszta lapjaira. A kiállítás körutat tesz meg, elkerül Prágába, Bécsbe…
Simon M. Veronika Munkácsy-érmes székesfehérvári festőművész novemberben a pozsonyi Magyar Galériában állította ki meditatív festményeit, és ott adott át a Galériának egy nagyméretű Gróf Esterházy János portrét, és tett ígéretet Kalita Gábor igazgatónak arra, hogy egy maroknyi magyarországi képzőművésszel még hozzá tesz néhány alkotást a tárlat anyagához. Az ígéretet tett követte, és a budavári kiállítás megnyitóján 6 olyan művész adott át egy-egy alkotását Kalita Gábornak, akik mind a „Székesfehérvárért Művészkör” tagjai: Beőthy Élő Hajnalka, Gy. Simon Margit, Koncz Eta, Matúz Péter, Ősi Kovács Imre és Simon M. Veronika. Székesfehérvárról, Győrből, Ősiből, Sárkeresztesről, Budapestről érkezett a maroknyi csapat, akik a képek átadásával nagy sikert arattak. Hadd álljon itt néhány átadott festményük:
Gróf Esterházy János
Simon M. Veronika olaj
A kereszt a mi jelünk
Simon M. Veronika pasztell
Szenteltessék meg a Te neved
Ősi Kovács Imre olaj alkotása
Gróf Esterházy János
Beőthy Élő Hajnalka drótalkotása
Im Memoriam, Duna part
Gy. Simon Margit akril alkotása
Gróf Esterházy János
Matúz Péter akril alkotása
A műsorban Enyedi Béla, a „Székesfehérvárért Művészkör” krónikása az általa megzenésített Sajó Sándor és Márai Sándor verseket adott elő. Mindkét költő, akárcsak Gróf Esterházy János a Felvidékhez kapcsolható, Nyitra, Ipolyság és Kassa vonatkozásuk van.
Enyedi Béla Dipl. Eng.
|