A Siratófal csodája 2008-ban
2008.10.09. 09:48
Dátum 2008. május 16. - 18:11:00
2008. május 6-án népes lengyel zarándok csoport indult el a Szentföldre Budapestről, hogy ellátogasson Jeruzsálembe, misét mondhasson minden olyan helyen, amely még ma is Jézushoz köthető!
A lengyel csoporttal egy időben egy magyar társaság is kint járt, amelynek olyan illusztris tagjai voltak, mint Presser Pici, Hernádi Judit, Gálvölgyi János… A két csoport többször keresztezte egymás útját, hiszen a Szentföldön azonos helyeket igyekeznek megmutatni az idegenvezetők.
A lengyel zarándokok régi szokásukhoz híven magukkal vitték a székesfehérvári Simon M. Veronika Munkácsy-érmes festőművészt, aki, mint minden zarándoklaton, most is egy festménnyel készült a nagy útra. Így vittek magukkal már Stary Saczba II. János Pált ábrázoló festményt a klarissza kolostorba, ahol többek között Szent Kinga van eltemetve, így került egy lengyel templomba a sugárzó Jézus festmény mellé Szent Fausztina portréja és a Vatikánba a II. János Pál és XVI. Benedek című festmény! A festőművésznő most „A Rabbi tanít” festménnyel készült erre az útra, amelyet egy jeruzsálemi rabbi - képző iskola kért tőle.
Amikor kiderült, már ott, Jeruzsálemben, hogy egy arab negyedben, az Olajfák hegyén van a szálloda, a zarándokok egyik szeme sírt, a másik nevetett, hiszen az olajfák hegyéről fantasztikus kilátás nyílt ugyan Jeruzsálemre, minden fontos rész látszott, de másrészt felmerült az a probléma, hogy hogyan fogják átadni a festményt, hiszen a Főrabbi nem mehetett abba a negyedbe, ahol a szálloda volt.
Végső megoldásként a következő napi Siratófal meglátogatása adta a megbeszélés lehetőségét, ott a Siratófalnál találkoztak, és megegyeztek abban a közbülső megoldásban, hogy az iskola közvetítője, aki mindenhova beléphetett, megy el a szállodába, és veszi át a lengyel delegációtól a festményt. Így is történt, a Siratófal csodát tett ismét, este már meg is történt a kép átadása, és másnap méltó helyre került „A Rabbi tanít” című festmény.
A csoda az egész út végéig kitartott, hála a Siratófal csodájának és a lengyelek jó szervezésének, olyan helyekre is eljutottak, ahová más csoportok nem juthatnak el (Szent Lázár sírja- a csodák színhelyei, a Holt tenger, Getsemane kert, a templom, ahol Jézus tanított…), és külön érdekesség volt találkozni a jeruzsálemi Szent Erzsébet rend főnöknőjével, aki már ismerve a Simon M. Veronika által, a vatikáni honlapon is bemutatott Szent Erzsébet ábrázolást, a rendjük számára egy „Szent Erzsébet rózsalegendája” festményt kért tőle ajándékba, amelyet egy következő jeruzsálemi út alkalmával adhatna át a festőművésznő. Veronika örömmel elvállalta a megtisztelő felkérést, és arról hogy az új festmény hogyan készül el, hogyan jut ki Jeruzsálembe, és hogyan történik meg az átadás és az elhelyezés, arról egy következő cikkemben fogok beszámolni…
Enyedi Béla Dipl. Eng.
|