Pozsonyi Magyar Galéria
Enyedi Béla, Dipl. Eng. 2008.11.10. 21:24
Simon M. Veronika a pozsonyi Magyar Galériában
2008-ban a reneszánsz ünneplése mellett Wass Albert, Dobó István, Gróf Esterházy János és Sajó Sándor megemlékezések is zajlanak Kárpát-medence országaiban. A hálás utókor, ez a sokszor hálátlan kor így próbál elégtételt adni azoknak a nagy elődöknek, akikkel méltatlanul bánt el a történelem, a feledés, a felejtés és az emlékezés…
2008. március 14-én a kisbéri Művelődési Házban került átadásra Wass Albert portréja, amelyet a móri Brindisi Szent Lőrinc Borrend nagymestere, Tálos Tamás adott át az intézménynek.
…mert elfut a víz, de a kő marad…
…és a festmény is ott marad, örökre az aulában!
2008. május 24-én Dobóruszkán, az Országos Táncsics Művészkör nevében Dedik János író Dobó István festményt adott át a helyi felvidéki önkormányzatnak, és helyezte el a katolikus templomban újra temetett Dobó család szarkofágjánál. A meghívott magyar művészek, irodalmárok, daltulajdonos, festőművész rövid műsort adtak a templomban, a mise közben.
2008. november 6-án a pozsonyi Magyar Galériában nyílt meg Simon M. Veronika Munkácsy-érmes székesfehérvári festőművész festmény kiállítása, amelyen szép számú közönség jelent meg. Hrubik Béla úr, a Csemadok országos elnöke hívta meg a festőművésznőt, aki örömmel tett eleget a meghívásnak. Ekkor került bemutatásra az a csodálatos katalógus, amelyet Kalita Gábor, a Galéria vezetője készíttetett Simon M. Veronika közel 30 meditatív festményéből. Az est folyamán elhelyezésre került a galériában a Gróf Esterházy Jánost ábrázoló festmény, annak az embernek a portréja, aki egyedül nem szavazta meg a parlamentben a zsidók deportálását, és aki börtönben fejezte be az életét! E festményt az Országos Táncsics Művészkör nevében Stancsics Erzsébet költő adta át a vendéglátó gyönyörű galériának. Két érdekes színfoltja volt még a napnak, napközben, a tárlat berendezése után sétát tett a kis magyar csapat a felújított pozsonyi belvárosban, illetve az, hogy Kalita Gábor bejelentette: a festmény kíséri majd a Gróf Esterházy kiállítást, aminek egyik állomása Prága lesz!
2008. november 14-én Ipolyságon(Sahy) az Országos Krúdy Gyula Irodalmi Kör két Sajó Sándor festmény ad át azon a konferencián, amelyet Sajó Sándor emlékére rendeznek a Felvidéken. Lovag Kanizsa József, a Kör titkára először a Palócok társaságának délelőtt, majd délután a helyi, Honti Honismereti Múzeumnak ad át egy –egy portrét.
…” nagy titkos érzés zeng a némaságon,
S szívemre száll egy halk szavú dalon,
Két végtelenség van e nagy világon:
Az Isten és a magyar fájdalom!
…írta a nagy palóc költő, és e szép, de fájó vers szakasszal talán le is lehetne zárni az öt portré elhelyezéséről csoportosított gondolataimat, de egy valami még hiányzik, még pedig az, hogy mind az öt festményt Simon M. Veronika Munkácsy-érmes székesfehérvári festőművész festette!
Enyedi Béla, Dipl. Eng.
|