2. mire gondolt, mit rzett, amikor a kpet ksztette, mi motivlta?
3. mirt akarta azt festeni, amit?
4. mirt pont gy, ahogy? mi volt vele a clja?
5. mit gondol, mi lehet a vlemnye azoknak, akik ltjk a kpet?
6. mirt azt a cmet adta neki, amit?
B./ Simon M. Veroniknak, a festmny festjnek a krdsekre adott vlaszai, de nem pontokba szedve:
Mly filozfiai fejtegetsbe bocstkozva, a vilg tlnpesedse elrelthatlag ismt a matrirklis trsadalmi berendezkeds jra elterjedst sugallja, olyan letformt, (csaldi-, prkapcsolatnl, kisebb vagy nagyobb kzssgeknl…), ahol a N szerepe megint olyan dnt lesz, mint valamikor az emberi strtnet folyamn. A hierarchia cscsn a N ll majd, megint, az, aki megmondja a dnt krdsekre a vlaszt, lesz az, akinek a szava dnt. E festmny a vilgmindensg kzepn elhelyezked csodlatos ni alakkal szimbolizlja ezt a megellegezett szerept a Nnek, akit olyan letkorban s olyan klalakkal brzoltam, ami a ma ninek is kvetend kinzet, vagy legalbbis irigylsre mlt… letnek ebben a szakaszban alkalmas a munkban, a csaldtervezsben, gyermekek vilgra hozsban, sport s az let minden terletn kiemelked teljestmnyre.
Amennyiben nem ilyen mlyre hatolunk elmlkedsnk folyamn, akkor elg krl nzni felsznes, sokszor szthull vilgunkban, s lthatv vlik az erfeszts, amit a nk kifejtenek azrt, hogy prkapcsolatuk, a hzassguk, a csaldjuk… fennmaradjon, gy mkdjn, ahogy s amirt letre lettek azok szltva! Igaz, hogy a kapcsolatok cscsn, termszetesen, ma nem a N ll, de a festmnyemen megkapta azt a helyet, ami tnykedse, kzdse a mindennapokban megilleti t. Br csak egy glbus kzepn guggol ez a csodlatosan szp ni alak, de a festmnyen jl rzkelhet a tr tovbbi kitgtsa, a N a vilgmindensg egyik, utolrhetetlen csodja!
Mr rgen bennem volt a tma, a Nt belehelyezni a transzendentlis vilgunkba. Abban a sorozatban keltettem letre gondolataimat, ami illett hozz, a „Meditatv kpeim” sorozatban. Ezek olyan festmnyek, amelyben az rzkszerveket (lts: Szemltoms, halls: thalls…), elvont fogalmakat (rmda, rmzene, Sebessg…), vilgunkkal kapcsolatos gondolataimat (A tnkretett vilg, A N, Vrnyoms, Vgyakozs…) festem meg rendszeresen, 100x70 cm-es, nagy mretben. Fontos szerepe van itt a nagyobb mretnek, ezzel is a meditatv, tpreng, filozoflgat nemet engedem megdbbentbben kifejezni, megmutatkozni, tbbszr magamnak, nhnyszor a killts ltogatknak. E festmnyekkel megfordultam mr a nagyszalontai Arany Jnos Mzeumban, vagy a pozsonyi, csodlatos Magyar Galriban, ahol szp katalgust ksztettek a sorozat kpeibl, s a katalgus els oldaln a N helye a vilgban kpem van. Bizonyra k is rreztek az aktualitsra!
Ebben a nbrzolsban gy rzem minden benne van, a szpsg, a vgyakozs, a niessg, a kacrsg… Azt hiszem, csak egy n tud ilyen lenni, nem mesterklt, de nagyon termszetes, rzkien, de mgis szemrmesen. Aki nzi, mindenki egy kicsit rkvn, vagy ilyen szeretne lenni, vagy azrt, hogy hozztartozzon egy ilyen n. s ezek a vgydsok nemtl fggetlenl brednek a trlatokon, nap, mint nap!
A vlaszom lthatan egybefgg, nemigen lehetne sztszedni a feltett krdsek szerint, de azt hiszem jl kivehet, ahogy minden pont megvlaszolsra kerl.
A mai festszetben, fleg a „modern”, nonfiguratv vonulatban nem szoksos az ilyen cltudatossg, hogy minden a helyre kerljn egy kpen, az, hogy ne csak kitallni, de ltni is lehessen pontosan azt, amit a mvsz ki szeretne fejezni az alkotsval. Amikor egy-egy ilyen tudatosan megkomponlt festmnyt megfestek, akkor azt az rmet rzem, amit egy olyan fest rezne, akinek feladatul tznk ki pldul a szagls fogalmnak megfestst, s a festmnye nzi azonnal megrtenk azt, amit brzolni akart, s felkiltannak, ht ez a szagls!
A N helye a vilgban festmnyem eltt minden nz pontosan tudja, mit brzol a kp, mit akar kifejezni, mi a mondanivalja. Nem csak gondolkodsra sztnz, de a krdsekre meg is adja a vlaszt, azonnal. A nnek ebben a felsznes, rohan, sokszor zleties vilgunkban egyre nagyobb szerepet kell vllalnia, emancipcija nem csak feljogostja arra a szerepre, amit a kp sugall, de ktelezv teszi szmra ennek a szerepnek „eljtszst”, kereszt ez a kldets szmra, mint Istenfia keresztje, amit a nap minden rjban, percben, pillanatban cipelnie kell! Az let stcii, az eltltets, a megtltets, s az „ltets”… kapcsolat a szlkkel, gyerekekkel, bartokkal s az ellensgekkel, s br az igazi kereszttnak szomornak ltszik a vge, mgis szpsges a kereszthall, hiszen nem akrmirt tette azt Jzus, rtnk, az emberekrt. Egy kis odafigyelssel, trdssel, elismerssel a nk irnyba, mr letk folyamn szebb lehetne tenni ezt a kzdelmekkel teli let-Kereszt-Utat.
Isten segtsen meg bennnket, Nket, ebben a Kereszttban!